Soğanlı Nerede Nasıl Gidilir Gezilecek Yerler

Kapadokya’yı gezerken pek çok yeni rota ile karşılaştık. Bunların büyük bir çoğunluğunun biraz gittiğimiz mevsimden biraz da şöhretinden dolayı çok kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Bizim gibi sessizliği ve doğal olanı daha çok sevenler için ise Soğanlı Ören Yeri ciddi anlamda bulunmaz bir fırsat gibi görünüyor.

Soğanlı, Nevşehir ile Kayseri arasında yer alan bir küçük bir mahalle, Kayseri iline bağlı Yeşilhisar ilçesinin bir mahallesi olmasının yanı sıra turistik özellikleri ve tarihi dokusu ile dikkat çekiyor. Turistik özelliklerine ve örenyerine bakıldığı zaman çok ciddi bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda çocukluğumuzda sıklıkla karşılaştığımız Soğanlı tahta bebeklerinin de yapıldığı yer olarak dikkat çekiyor.

soganli-neresi-gezilir

Soğanlıya Nasıl Gidilir

Kayseri Niğde yoluna çıktığınız zaman Soğanlı ayrımı üzerinden köye ulaşmanız mümkün olurken… Aynı zamanda Nevşehir’in Kaymaklı beldesi üzerinden de Soğanlı’ya ulaşmanız mümkün oluyor. Bizim gibi gezmeyi ve az bilinen yerleri keşfetmeyi sevenlerdenseniz. Ürgüp üzerinden Soğanlı’ya gidebilir. Yol boyunca farklı kilise ve peri bacalarına yakın bir şekilde gidebilirsiniz. Nevşehir gezisine gittiğimiz dönem içerisinde Kapadokya’da en çok dikkatimizi çeken noktalar arasında Soğanlı’nın yer aldığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Soğanlı Vadisi Nerede

Köye girdiğiniz zaman 5 – 6 km daha devam etmeniz durumunda Soğanlı Vadisi ile karşılaşıyorsunuz. Müze Kartınız varsa müze kart sayesinde giriş yapmanız mümkün oluyor. Eğer yanınızda müze kartınız bulunmuyorsa ören yeri girişinden müze kart temin edemiyorsunuz.

Vadiye ulaştığınız zaman yol ikiye ayrılıyor. Sağa dönüp ilerlerseniz küçük bir ırmak kenarında yer alan bir işletme ile karşılaşıyorsunuz. Dilerseniz bu işletmede bir şeyler atıştırabilir yada kendi pikniğinizi burada yapabilirsiniz. Sola devam ederseniz küçük pansiyonlar ve restaurantlar ile karşılaşıyorsunuz. Burada konaklamak için önceden telefon numaralarını bulmanızı tavsiye ediyorum. Gittiğim dönem içerisinde çok ciddi anlamda yoğunluk olmadığını da belirtmek istiyorum. Kubbeli kilisesi de bölgede yer alan nadir kiliseler arasında yer alıyor.

Eğer Kapadokya’ya yolunuz düşerse muhakkak burayı ziyaret etmelisiniz. Şu ana Kapadokya’da gezdiğim en sessiz ve etkileyici duraklar arasında yer aldığını söyleyebilirim. Eğer ki yalnız kalmak ve kendinizi dinlemek istiyorsanız bu adresi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir