Sirkeci Neresi Gezilir

İstanbul’un kalbi ve en hareketli noktaları arasında hiç şüphesiz Eminönü ve Sirkeci gelmektedir. Hemen hemen bütün kartpostallarda görmeye alışık olduğumuz görüntülerin merkezi olan bu noktalarda neresi gezilir? Nerede yenir yada konaklama imkanı bulunuyor mu? Dilerseniz bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Sirkeci denildi zaman akıllara hiç şüphesiz Yeni Cami gelmektedir. Eminönü ve İstanbul’un en dikkat çekici camileri arasında yer alan Yeni Cami’nin yapımı bir hayli uzun sürmüş.

sirkeci-neresi-gezilir

Sirkeci Gezilecek Yerler

Bu rotalar arasında Mısır Çarşısına yer vermek İstanbul gezisinin yarım kalması anlamına gelecektir. Zamanında mısırın yoğun olarak satışının yapıldığı için bu isimle anılan çarşı günümüzde aklınıza gelecek her türlü hediyelik eşya ve baharatın yanında antika ürünlerin de satıldığı bir çarşı halini almış. Eğer ki İstanbul da Sirkeci ve Eminönüne yolunuz düştüyse muhakkak ki Mısır Çarşısını da görmeden gitmemenizi tavsiye ederim.

Bir diğer rota ise Sirkeci Tren garıdır. Alman bir mimar tarafından yapılan Sirkeci tren garı dönemin izlerini görebileceğiniz önemli bir nokta olarak sizi kucaklıyor. Bunun yanı sıra her zaman için en hüzünlü noktalar arasında sayılan tren garlarının en çok karşımıza çıkanlarından olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

İstanbul Neresi Gezilir

Özellikle Sirkeci denildiği zaman akıllara gelen bir diğer önemli eser olan Rüstem Paşa Camini de es geçmek istemedik. Döneminin en önemli camileri arasında sayılan Rüstem Paşa Camini gezdikten sonra Sirkeci’de gezilecek yerler rotamızda sona geliyoruz. Bunun dışında listeye eklemek istediğiniz noktalar bulunuyorsa muhakkak yazmanız da fayda var. Listeyi daha sonra yorumlarınıza göre güncelleyeceğim.

Bu noktalar dışında günlük alışverişinizde pek çok farklı eşyaya rastlayabileceğiniz Şark Handa ziyaret edilecek listeler arasında önemli bir noktada yer almaktadır. Sizler de Sirkeciye yolunuz düştüğünde burayı görmeden geçmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir