Eynesil Gezilecek Yerler

Giresun ile Trabzon arasında kalan en son ilçe olarak karşımıza Eynesil çıkıyor. Karnımız acıktığı için ve deniz manzarasını ve kokusunu daha iyi almak adına burada biraz mola veriyoruz. Eynesil hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Giresun’un son ilçesi olduğundan ve zamanında (1960) Giresun’un Görele ilçesine bağlı bir bucak iken, ilçe olduğunu görüyoruz.

eynesil-gezilecek-yerler

Aynı şekilde eski Osmanlı kaynaklarında da Espiye ve Görele başta olmak üzere bütün Giresun’da yoğun olarak Çepnilerin yaşadığından bahsedilirmiş. Bölge halkı bütün Karadeniz’de olduğu gibi oldukça güler yüzlü ve doğrudan size yardımcı oluyorlar.

Eynesil Neresi Gezilir

Özellikle Eynesil gibi sahil kasabalarında çok fazla gezilecek yerler bulmak mümkün olmuyor. Bunun için iki seçeneğiniz olduğunun da altını çizmekte fayda var. Dilerseniz dağlara yani yaylalara çıkarak Karadeniz’in eşsiz yaylalarını daha yakından tanıyabilirsiniz. Yada yol boyunca ilerleyerek eski camiler ve tarihi kiliselerin yanı sıra sık sık akan ırmakların üzerinde konumlandırılmış köprülerinden geçebilirsiniz.

eynesil-kalesi

Eynesil Kalesi Tarihi

Eynesil kalesi hakkında çok fazla bilgiye rastlayamadım. Bu konuda bilgi sahibi olan varsa özellikle bize yazarlarsa memnun olurum. Genellikle en doğusundan batısına kadar tüm Karadeniz’i gezmiş biri olarak Karadeniz’de doğrudan denize sıfır bir şekilde kale ile karşılaşmanın da mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bunun için Eynesil Kalesini gördüğüm andan itibaren büyülendiğimi söyleyebilirim.

Çünkü bir anda denizin dibinde konumlanmış bu da muhteşem bir manzaraya sahip olmasını sağlamış. Aynı zamanda kalenin ne yazık ki büyük bir kısmı da tahrip olmuş. E haliyle de doğru bir şekilde dolaşmak istediğiniz de çok az bir alan ile karşılaşıyorsunuz. Bunun dışında kalenin alt kısmında balık tutan pek çok kişiyi de yukardan izlemeniz mümkün oluyor. Aynı zamanda büyük bir kısmı su dolu olsa bile mağara ve kuyuların bulunduğu da görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir