Espiye Gezilecek Yerler

Tirebolu ilçesinden çıktıktan sonra ilk olarak karşımıza Espiye çıkıyor. Espiye ile Tirebolu arasında ki mesafe sadece 10 km ve Karadeniz sahil yolu üzerinden rahatlıkla Espiye’ye ulaşabiliyorsunuz. Espiye ilçesinin Tirebolu dışındaki komşuları Keşap ve Yağlıdere olurken gezilecek yerleri ve yenilecek yemekleri ile ziyaretçilerini bekleyen şirin bir Karadeniz İlçesi olarak dikkat çekiyor.

espiye-gezilecek-yerler

Espiye Neresi Gezilir

İlçe diğer Karadeniz ilçelerinde olduğu gibi ince uzun bir dağılım göstermiş. Keşap tarafından girildiği andan itibaren Andoz kalesi karşımıza çıkıyor birazdan detaylı olarak değineceğimiz için Andoz kalesini es geçiyoruz. Onun dışında, ilçenin yaylacılık geleneği ve şenlikleri de mevsiminde muhakkak görülmesi gereken güzellikleri arasında yer almaktadır.

Bunun dışında şehrin merkezinde bulunan camiside görülmeden geçilmemesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. İlçenin gezilip görülmesi gereken noktaları arasında Karadeniz’e dik olarak gidilen pek çok yolda karşımıza çıkan köprüleri de ilk sırada yer almaktadır. Karadeniz’de çoğunlukla kemerli köprüler ile karşılaştığımız için gözümüze tanıdık gelse de turistik anlamda değerlendirilmesi durumunda son derece önemli bir potansiyele sahip olduğunu da es geçmeyeceğiz.

espiye-kalesi

Andoz Kalesi Nerede

Biz ilk sefer gideceğimiz zaman zorluk yaşamıştık. Hatta farkında olmadan 10 km yanlış yolda gidip geri döndüğümüz için Andoz kalesine nasıl gidilir konusunu burada anlatmak istiyorum. Keşap tarafından ilçeye girişte kırmızı ışıklar var. Işıklardan sağa dönün daha sonra ilçe merkezi yoluna doğru sağa dönün. Henüz 50 metre kadar gitmeden bir ara mahalle yolu sağınızda kalacak. Biraz dik olan bu yoldan yukarı tırmanın. İleride yaklaşık olarak 500 metre kadar ilerlediğiniz zaman sarı tabelasıyla kale levhası ile karşılaşacaksınız.

espiye-neresi-gezilir

Andoz Kalesi Tarihi

Kalenin kim tarafından ve ne zamanda yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Buna rağmen bulunduğu konum ile hem Yağlıdere vadisi hem de Karadeniz’i yüksekten gördüğü için uzun yıllar boyunca etkin bir şekilde kullanıldığı tahmin ediliyor. Günümüzde ise Karadeniz’i ve Espiye’yi bir arada görmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Hala gitmediyseniz yada Karadeniz turuna çıkmak istiyorsanız muhakkak Espiye Kalesi gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir