Doğu Karadenizde Neresi Gezilir

Ülkemizin en fazla merak edilen ve gezi planları arasına koyulan yerleri arasında hiç şüphesiz Doğu Karadeniz yer almaktadır. Özellikle benim gibi İç Anadolu’da yaşayan biriyseniz kesinlikle sık sık “bizimde bir ara oralara gitme planımız var” gibi cümleleri çok sık duyarsınız.

En sık planlara yazılmasına rağmen oldukça az ziyaretçi çekiyor olması da hep dikkatimi çekmeyi başarmıştır. Peki ama Doğu Karadeniz’de nereyi gezmeli ve ne yemeli?

Doğu Karadenizde Gezilecek Yerler

Gezinize nereden başladığınız ve hangi vasıta ile gezinizi sürdüreceğiniz bu rotanın çizilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Eğer aracınızla gezecekseniz ve zamanınız varsa Doğu Karadeniz illerini gezmeden önce Orta Karadeniz’de yer alan güzellikleri de görmenizi tavsiye ederim. Tabi ki o konuya daha sonra detaylı bir şekilde değineceğiz.

dogu-karadenizde-neresi-gezilir

Şimdi ise Doğu Karadeniz gezisinde nereler ziyaret edilmeli o konulara göz atalım. Buralarda sık gezilen bir nevi turistik olmuş noktalar ve henüz keşfedilmemiş yeryüzü güzellikleri şeklinde iki farklı kategorilendirme yapmak mümkün olacaktır. Özellikle batıdan gelen ziyaretçilerin hayran hayran baktığı pek çok cami ve çeşme yollarda gezerken mahallelerde dolaşırken bir anda karşınıza çıkıverir.

Bunun dışında gezi rotasında öncelikli seçeneklerin bir arada bulundurulması da ayrıca bir güzellik olarak dikkat çeker.

Hangi Yaylalara Gidilir

Hangi ilde konakladığınıza bağlı olarak her ne kadar Doğu Karadeniz içerisinde yer almasa da Ordu ve Giresun yaylalarından başlayarak Trabzon, Rize ve Artvin illeri içerisinde yer alan her biri birbirinden güzel yaylaları ziyaret edebilirsiniz. Bu noktada ön plana çıkan bir diğer önemli husus ise gidilecek mevsimdir. Kış aylarında pek çok yaylanın yollarının karla kapalı olacağı da unutulmamalıdır.  Aynı zamanda yayla yollarının büyük bir kısmının virajlı olduğunu da hatırlatalım. Kümbet, Anzer, Ayder, Sis Dağı ve Kafkasör gezilmesi gereken yaylalar arasında yer alıyor. Tabi ki gezi planınıza bağlı olarak bu durumu değiştirmekte sizin elinizde bulunuyor.

Tarihi Güzellikleri Unutmamalı

İlçe ilçe gezme imkanınız bulunmuyorsa ve zamanınız kısıtlıysa tarihi camileri, binaları, müzeleri ve köprüleri unutmamak gerekiyor. Gezi planınıza başlamadan önce şehirlerle ilgili detaylı bilgiye internet adresimiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dağ yolu boyunca ilerlerken ansızın karşınıza çıkan kalelere çıkmanızı da tavsiye ediyorum. Özellikle şu ilin kalesi yada bu ilçenin kalesi diye bir kategorilendirme yapmayı da gereksiz buluyorum. Çünkü Doğu Karadeniz’de yer alan bütün tarihi güzelliklerin ayrı ayrı güzel olduğunun da belirtmeden edemeyeceğim.

Uzun lafın kısası geziye çıkmadan önce ne yapmanız gerektiğine karar verin. Ansızın bir gezi oluşturmayın kafanızda gideceğiniz illeri ve yiyeceğiniz yemekleri önceden belirleyin. Aksi takdirde geriye dönüp baktığınızda “bunu neden yapmadım” dediğiniz pek çok gezi eksikliğiniz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir