Çamlıhemşinde Neresi Gezilir

Rize’nin güzel ilçelerini tanıtmaya devam ediyoruz. İkinci durağımız Çamlıhemşin, tabi ki bu ilçe dendiği zaman bütün dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Fırtına deresi ilk sırada yer alıyor. Parkurlarına göz attığımız zaman ilçeden yaklaşık 1 km uzakta başlamanız da mümkün oluyor. Her zaman için Karadeniz hayranı biri olarak ilk anlatmaya başladığım iller arasında Artvin ve Rize’nin yer alması da tesadüf değildir. Gerek bu illerin merkezleri gerekse ilçelerinde kesinlikle gezilmeyecek bir ilçeye rastlamak mümkün değildir.

Çalıhemşin’de Rize ilinin denize sınırı olmayan ilçeleri arasında yer alıyor. İlçe merkezi her geçirdiğiniz dakikada size huzur veren Kaçkar dağları ile çevrilmiş durumdadır. Haliyle bu ilçeye yaptığınız bir yolculuk sizin açınızdan oldukça güzel bir seyahat olabilir. İlçenin nüfusuna göz attığımız zaman gerek il için gerekse bölge için azalan bir nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için devamlı olarak dışa göç vermesinin de son derece büyük bir önemi olduğunun da altını çizmekte fayda var.

 

Çamlıhemşine Nasıl Gidilir

Denizden yaklaşık olarak üç yüz metre yükseklikte bulunan ilçe merkezinin bazı mahallelerinin yüksekliğinin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun temel nedeni biraz da fırtına vadisi içerisinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Son dönemlerde özellikle yaz aylarında bu ilçeye ulaşımda herhangi bir sorun yaşamaksızın sorunsuz bir şekilde ulaşımınızı yapabilirsiniz.

Rize merkezden Çamlıhemşine gidebilmek için yaklaşık olarak 65 kmlik bir yol gitmeniz gerekmektedir. Bu yolculuğunuzun merkez noktası daha doğuda bulunan illerden biri ise örneğin Artvin Çamlıhemşin arasında bir yolculuk yapmanız gerekiyorsa da Karadeniz sahil yolu üzerine çıkmanız gerekmektedir. Rize’nin Pazar ilçesini geçtikten sonra güneye doğru saparak Çamlıhemşin’e ulaşıyoruz. On sene öncesi ile kıyaslandığı zaman turizminde etkisi ile yolların daha güzel olduğunu söyleyebilirim.

çamlıhemşin neresi gezilir

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Öncelikle bu ilçeye yolunuz düştüyse Fırtına Vadisini görmeden gitmemeniz gerektiğini de özellikle belirtmek istiyorum. Bunun dışında bölgede yeşilin her tonunu görmek mümkün olmaktadır. Sizin de benim gibi İç Anadolu’dan sonra bu ilçeye yolunuz düştüyse muhakkak bir seyir tepesine çıkarak doğanın sessizliğini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Bölgede hava çok değişken olduğu için hangi mevsimde giderseniz gidin muhakkak yanınızda kalın bir kıyafet ve yağmurluk bulundurmanızın da faydasını göreceğinizin altını çizelim. Fırtına Vadisine geri dönecek olursak vadinin Ardeşen’de denize dökülen ve bütün dünyanın dere ve rafting bakımından cazibesini koruyan bir dereye sahip olduğunu da hatırlatalım.

Aynı zamanda Çamlıhemşin gezilecek yerler arasında ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Zile kalesini mutlak suretle görmenizde fayda var. Kale muhteşem bir seyir noktası olarak da ön plana çıkıyor. Doğayı ve yeşili bir arada gözlemek istiyorsanız mutlak suretle bu kaleye çıkmanızda da fayda görüyoruz.

Kaçkar dağı milli parkı ve Ayder yaylası da yolu buraya düşenlerin görmeden gitmemesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Ünlü yaylalarından bir tanesi ise Hazindak Yaylasıdır. Bu güzel yaylayı görmenizi de özellikle tavsiye ediyorum.

Çamlıhemşin’de Ne Yenir

Balık bu bölgede en çok tüketilen gıdalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda muhlama ve pancar çorbası ve laz böreğini de yemeden gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Bölge turizm açısından gelişmeye başladığı için pek çok farklı yemek noktası bulmakta mümkün oluyor. Karadeniz’in kendine has pidesini de bu bölgede yiyerek Çamlıhemşinde ne yenir sorusunun cevabını vermek mümkün oluyor.

Çamlıhemşinde Nerede Kalınır

Konaklama bu ilçede gelişen bir yıldız olacağa benziyor. Turizmin sihirli değneğinin dokunduğu her ilçede olduğu gibi burada da zaman içerisinde pek çok farklı konaklama seçeneğinin ön plana çıktığını görebiliyoruz. İnternet üzerinden pek çok dağ oteli ve bungalow tarzı konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz. Özellikle turizm döneminde doluluk oranı bir hayli fazla olacağı için gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta da fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir