Borçka Neresi Gezilir

 Ülkemizde gezmediğim çok az yer kaldı. Ama şu kadarını bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki, Borçka gerçek anlamda gezmek ve görmek konusunda yaşadığım en güzel deneyimlerden bir tanesiydi. İlk gittiğim anda aklıma sadece bir cümle geldi ve ne zaman orayı hatırlasam aynı cümle beynimde dolaşıp duruyor. Ne mi dedim? “Ben burada yaşar burada ölürüm” demiştim.

Borçka aklıma geldiği zaman Karagöl gözümün önünde canlanır. Umarım bozulmaz umarım insanlar tarafından kirletilmez dediğim yegane adreslerden biri olarak dikkatimi çeker. Sizde yolunuz Artvin’e düşerse kesinlikle Karagöl’ü görmeden gitmeyin.

Borçka’ya Nasıl Gidilir

Ulaşım daha çok Hopa üzerinden yapılıyor. Borçka’ya gitmek için önce Hopa’ya sonra Cankurtaran geçidi üzerinden Borçka ilçesine ulaşıyorsunuz. Bu ilçe ile arasında ki mesafe ise çoğunlukla Karagöl’e ulaşmak içinse 30 km daha gitmek gerekebiliyor. Genel olarak yol bilgisi vermemiz gerekirse Borçka’nın Artvin’e uzaklığı 30 km civarında olurken bir o kadar da Hopa ile arasında mesafe bulunduğunu söylemekte fayda var. Bir diğer konu başlığı ise oldukça virajlı yollarıdır. Manzara her ne kadar eşsiz olsa da özellikle araç kullanan kişi açısından yolun takibinin daha önemli olduğunu da şimdiden hatırlatalım.

Borçka Hava Durumu

Yazın en sıcak günlerinde bile akşam saatlerinde bu bölge bir anda soğuyan havası ile sizi karşılayabiliyor. Daha önce artvin neresi gezilir makalesinde anlattığımız gibi, hava durumuna dikkat etmeli ve imkan dahilinde bir adet yağmurluk muhakkak yanımızda bulundurmalıyız. Zaten hava durumunu meteorolojinin sitesi üzerinden takip edebilir ve bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hava durumu söz konusu olduğunda farklı seçenekler karşımıza çıkıyor gibi görünse de aslında çoğunlukla geceleri daha da serin olan bir iklimi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Aynı zamanda deniz seviyesinden yükseleceğiniz için gitmeden önce bu durumu da kesinlikle göz önünde bulundurmakta fayda var.

Borçka’da Neresi Gezilir

Bir kartpostalı canlı olarak görmek isterseniz Borçka’dan başka bir yere gitmenize gerek yok. Aynı zamanda işi gücü bırakıp yerleşecek sahil kasabası arayışındaysanız henüz Borçka ile karşılaşmadığınızı da söyleyebilirim. Özellikle Karagöl bir yeryüzü cenneti olarak karşımıza çıkıyor. Onun dışında bölgede birbirinden güzel doğa güzellikleri de bulunuyor. Gönül rahatlığı ile gezilebilir ve farklı seçeneklere bir arada ulaşılabilir.

Borçka Karagöl

Yazımızın başından beri anlata anlata bitiremediğim bu yeryüzü harikasından bahsetmeden konuyu kapatmak istemedim. Borçka üzerinden 30 kmlik bir yol üzerinden ulaşacağınız Borçka size oldukça eğlenceli bir deneyim yaşatacaktır. Karadeniz bölgesinde henüz tam bilinmeyen yada bilinmesine rağmen ziyaret edilmemiş pek çok gölü görmüş olmama rağmen Bolu Yedigöllerden sonra benim için en değerli olan adres kesinlikle Borçka’da bulunan Karagöldür.

Birbirinden güzel manzaralar ile bizi karşılayan Borçka fotoğrafçılar içinde bulunmaz bir nimet olacaktır. Kesinlikle ziyaret edildiği andan itibaren neyi kastettiğimi daha iyi anlayacak ve henüz ziyaret etmediyseniz asla tam olarak anlayamayacaksınız.

Borçka’da Nerede Kalınır

Konaklama konusunda Artvin içinde bulunan otelleri deneyebileceğiniz gibi aynı zamanda çadır da kurabilirsiniz. Ama çadır konusunda küçük bir uyarı yapmakta fayda var. Bölgede ayı popülasyonu azımsanmayacak kadar fazlaymış. Bu sebepten ayının bulunduğu alanlarda kamp yapmak konusunda dikkat edilmesi gerekenler göz önüne almadan kamp yapmamanız gerektiğini hatırlatalım. Onun dışında erken saatlerde orada olacak şekilde yola çıkmanızı tavsiye ediyorum. Zira yolun virajlı olduğu için sizi zor duruma düşürebilir.

Borçka’da Ne Yenir

Borçka ve Karagöl’de kesinlikle et yenir. Özellikle Karagöl’e giderken kendi mangalınızı götürürseniz tadından yenmez. İlk kez yıllar öncesinde gittiğimde yanımıza mangal almamıştık. Ama ikinci sefer oradaki mangal yapan ailelere imrenmemek için giderken mangalımızla birlikte gitmiştik. Bu sayede mangal yapma konusunda sıkıntıyı da ortadan kaldırmış olduğumuzu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir