Arhavi Neresi Gezilir

 Arhavi, Artvin’in en şirin ilçelerindendir. Arhavi Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunduğu için hızlı bir şekilde büyümüştür. Yakın bir tarihte nüfusunda ciddi miktarda büyüme olacağı düşünülen ilçe de hali hazırda Artvin ilinin en büyük ilçeleri arasında yer almaktadır.

Arhavi’ye Nasıl Gidilir

Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmaya ilçeler arasında yer almaktadır. Hem ana yol üzerinde bulunması hem de nispeten düz olması nedeniyle ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz. İlçe; Artvin Merkez ilçeye yaklaşık olarak 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Bunun dışında Hopa ilçesine de yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Yol üzerinde bulunduğu için en kolay ulaşımın Hopa ile arasında olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır.

arhavi neresi gezilir

Arhavi Hava Durumu

Sıkı bir hava durumu takipçisi olmanız Doğu Karadeniz turunuz açısından önem teşkil edecektir. Genellikle Karadeniz’de bulunduğum dönemler içerisinde on günlük raporlardansa günlük raporlar almanın daha sağlıklı olduğuna inanıyordum. Çünkü değişiklik olabilir. Bu makalenin yazıldığı tarihte var olan Doğu Karadeniz ilçeleri örneğin Tirebolu için bile aynı değerlerin yer almadığını söylemek mümkün olmaktadır. Artvin neresi gezilir makalesinde belirttiğimiz gibi her zaman için yağmura ve hafif soğuk havaya hazırlıklı olarak yola çıkmanız yol boyunca sıkıntı yaşamadan yolunuza devam etmeniz açısından da son derece büyük bir önem arz edecektir.

Arhavi’de Neresi Gezilir

Belgesellerde gördüğümüz atmacalara buranın köylerinde rastlamak mümkün olmaktadır. Atmaca avcılığı konusunda merakımdan dolayı yıllar önce gitmiş ve ilk olarak Arhavi’nin köylerine çıkmıştım. Her ne kadar ilçe merkezi düz bir yapı üzerinde kurulu olsa da köylerinin daha dağlık olduğu da bir gerçek…

İlçe sınırları içerisinde pek çok buzul göl bulunmaktadır. Bunlar gelmişken muhakkak gezilmesi gereken adresler arasında yer alır. Bunun dışında iki adet çay fabrikasına uğramalı ve çay seviyorsanız fabrikalardan mayıs çayı almalısınız. Bunun dışında gezilecek tarihi şelale ve yaylarına daha sonra değineceğiz.

Arhavi Mençuna Şelalesi

Artvin’e sadece Mençuna Şelalesini görmek için bile gidilir. Kaldı ki Mençuna Şelalesi dışında o kadar çok görülecek yeri vardır ki gittiğiniz zaman beni daha net bir şekilde anlayacaksınız. Kırmızı benekli alabalık yetiştiriciliği yapılan bu şelale bölgenin en yüksek şelalesi olma özelliğini elinde tutuyor. İlk gördüğüm andan itibaren hayranı olduğum ve bir kez daha gitmeyi iple çektiğim bir şelale olarak karşımıza çıkıyor.

Arhavi’de Nerede Kalınır

Artvin ve Karadeniz Bölgesi özellikle son dönemlerde yerli turistin ilgisine cevap vermede yetersiz kalmıştır. Özellikle son yıllarda Arap turistlerinde akın etmesiyle birlikte Arhavi otelleri bu konuda eksikliğin ortaya çıkmasına neden olur. Ben daha çok çadırda kalmayı sevmeme rağmen çok fazla kamp alanı bulunmadığını da görmüştüm. Yine Arhavi içerisinde kamp yapacağınız pek çok alan bulunmasına rağmen doğru bir adres bulunmaması da sıkıntılar arasında yer almaktadır.

Arhavi’de Ne Yenir

Yemek söz konusu olduğu zaman, Arhavi için olmazsa olmazlar arasında hamsi yer alıyor. Tabi ki gittiğiniz mevsim de çok önemli… Bunun dışında Kafkas arı alanı olduğu için oldukça uygun fiyatlardan (kalitesine oranla) bal alabilirsiniz. Onun dışında ilçe de yoğun olarak kivi üretildiğinin de altını çizmek istiyorum. Artvin’e gidilirde çay alınmadan dönülür mü? Çay almanızı ve bu ilçenin güzel mayıs çayını içmenizi de tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir