Trabzon Neresi Gezilir

Karadeniz turlarının olmazsa olmazları arasında yer alan Trabzon’u köşe bucak gezmeye hazır mısınız? Trabzon yaylaları, Camileri, köprüleri ve diğer tarihi noktaları ile sizleri bekliyor. Şehir merkezinin nüfusu 300.000’in üzerinde, bu da şehirde kolay bir şekilde seyahat yapılmasını zorlaştırıyor.

Bütün ana bağlantıyı Karadeniz sahil yolu sağladığı için Trabzon içinde bir yerden başka bir yere gitmek istediğinizde çoğunlukla trafikle karşılaşıyorsunuz. Onun dışında şehir içinde de dar yollardan geçmek sizi bir hayli yoruyor. Bunun dışında şehir merkezinden daha ziyade gezilecek noktalarını tek tek gözden geçirmek yerinde bir karar olacaktır.

trabzon-neresi-gezilir

Trabzon Gezilecek Yerler

İlk sırada Uzungöl ve Sümela Manastırı gelmektedir. Bunları detaylı olarak inceleyeceğiz. Bunun dışında mağaraları, Ayasofya’sı ve diğer ilçeleri de muhakkak gezilip görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Çal mağarası hiç şüphesiz Trabzon’un şu ana kadar çok fazla turist çekmeyen ziyaret noktaları arasında yer alıyor. Bu mağarayı ziyaret etmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Ama özellikle yayla ve doğa yürüyüşlerinde bir profesyonel eşliğinde yapılmasının da son derece önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Trabzon Yaylaları

Evet Karadeniz’den bahsetmişken yaylaları es geçmek elbette ciddi bir hata olacaktır. Trabzon’da derinlemesine pek çok yaylanın nasıl gezileceğini, hangi mevsimlerde gidilmesi gerektiğine değineceğiz. Yine de özellikle tadı damağımızda kalan bir adresten bahsetmek isterim ki orası da Şekersu yaylasıdır.

Trabzon’da Ne Yenir

Karadeniz’in birbirinden güzel yemeklerine burada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akçaabat köftesinden, Karadeniz pidesine, Kuymaktan, Hamsi’ye kadar çok detaylı bir menü ile Trabzon sizi karşılıyor. Biraz bulunduğunuz ilçeye biraz da ziyaret ettiğiniz mevsime bağlı olarak çok farklı yemek seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Özellikle kuru fasülyesini, turşularını ve kuymağını kesinlikle yemenizi tavsiye ediyorum.

Trabzon Karadeniz’de rahat alışveriş yapacağınız iller arasında yer alıyor. Sadece turistik amaçlı olarak değil aynı zamanda oldukça farklı alışveriş merkezlerini ziyaret ederek de alışveriş yapabilirsiniz. Biz hiç aklımızda yokken çok hoşumuza giden bir avizeyi Trabzon’dan çok uygun fiyata satın almıştık. Trabzon ve gezilecek adresler hakkında aklınıza takılan noktaları bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir