Tirebolu Gezilecek Yerler, Nerede Yenir, Nerede Kalınır

Tirebolu Görele İle Espiye arasında yer alan şirin mi şirin bir sahil kenti… Aslına bakarsanız Karadeniz sahil yolunun içinden geçmemesi ve iki adet tünelle şehre çok yakın olması bir anlamda hem kolaylık olmuş hem de Tirebolu’nun sakin yapısını bozmamış.

Tireboluda Yaşam Nasıl

Tirebolu küçük bir ilçe görünümünde, ilçe içerisinde birbirinden güzel plajları ve tarihi yerlerini saymazsak gezilip görülecek yerlerini saymazsak sosyal yaşam konusunda zorluk çekebilirsiniz. İlçe ince uzun bir dağılım göstermiş. Yeni ev yoğunluğu (yüksek kiralı evler), cafeler ve sosyal yaşam alanları çoğunlukla ilçenin Giresun tarafından girişine yoğunlaşmış durumda, ince uzun bir ilçe olması nedeniyle Görele taraf çıkışı (doğu) genişlemeler görmek mümkün oluyor.

İlçe’de bir fakülte bir meslek yüksekokulu eğitime devam ediyor. Hali hazırda pek çok öğrenci yurdu ve pansiyonda burada hizmet veriyor. Bir adet devlet yurdu da var.

Tireboluda Ev Kiraları

Ev kiraları ciddi anlamda dalgalanma gösterebiliyor. İlçede yeni yapılmış ve kaloriferli evler bulunduğu mahalleye göre farklı kiralardan veriliyor. Bunlar arasında plaj bölgesinde bulunan dairelerin kiraları 600 – 850 tl arasından, Körliman Mahallesi ve Akmaz mevki olarak belirtilen bölgede ki dairelerin kirası da tireboluda kiralık daireler bakımından son derece detaylı bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Tirebolu’da Sosyal Hayat

Üniversitenin gelmesi ile birlikte sosyal hayatın artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Yeni açılan cafeler ve restoranlar sosyal hayatın gelişmesine etki sağlamış. Aynı zamanda yaz aylarının gelmesi ile birlikte Doğu Karadeniz’in en güzel plajlarına sahip olduğu içinde ciddi bir hareketlenme olduğunu söyleyebiliriz. Fındık etkisini de hiç saymıyorum bile…

Tirebolu’da Nerede Kalınır

Tirebolu’da konaklamak için birden fazla otel imkanınız bulunuyor. Buradan Tirebolu otelleri ile ilgili isim vermek istemiyorum ama genellikle konaklama seçenekleri bakımından sizi rahat ettirecek bir oteli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında yakın ilçelerde konaklayabilir ve gel git de yapabilirsiniz. Seçim size kalmış…

Tireboluda Ne Yenir

İlçede çok güzel restoranlar var. Çoğunlukla Karadeniz’in büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi Tirebolu’da da hakim olan yemek pide olmuş. Bir balıkçı kasabası görünümü çizmesine rağmen çok fazla balık yapan yer bulamıyorsunuz. Bir restoran var ki gerçekten çok lezzetli balık yaptığını söyleyebilirim. Damak tadının da ötesinde güzel yemekleri uygun fiyatlardan yiyebilirsiniz.

Tirebolu Gezilecek Yerler

Muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında Tirebolu Kalesi geliyor. Tirebolu Kalesi’ni Bedrama Kalesi takip ediyor. Zaten Tirebolu üç kale yada üç şehir anlamına geldiği için üçüncü kalenin günümüzde Dandi kalesi ismine sahip olması ve biraz yıpranmış olması nedeniyle çok gezilecek bir yanı bulunmamaktadır.

 Bunun dışında Tirebolu merkez’de tarihi bir hamam ve çeşmede yer alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam tarihi hamam Karadeniz bölgesinde bulunan ve hala aktif olan sayılı hamamlar arasında yer alıyor. Gezilecek yerler arasında Tirebolu merkezde bulunan mahalleleri ziyaret edebilirsiniz.

Tirebolu Plajları

İlçe içerisinde muhakkak gezilip görülmesi gereken pek çok plaj bulunuyor. Bunlar arasında Beygirkumu muhakkak görülmesi gerekenler arasında yer alırken Deliklitaş plajına da hayran kaldığımı söylemeden edemeyeceğim. İlçe içerisinde iki ve daha fazla plaj yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir