Tatile Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarını tatil hayali kurarak mı geçiriyorsunuz? Gerçekten güzel bir tatile ihtiyacınız olduğunu biliyor ve tatilinizin kusursuz bir şekilde geçmesini mi istiyorsunuz? Cevabınızın evet ise bu yazıyı sizin için kaleme aldığımı söyleyebilirim. Eğer cevabınız hayır ise yazıyı okuyarak zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim.

Şimdi gelelim tatile çıkmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğine. Öncelikle tatil serüvenini tatil öncesi, tatil ve sonrası şeklinde üçe ayırmak mümkün olabilir. Bunun için farklı farklı değinmekte fayda var. Kim bir önceki tatilinden daha iyi bir tatile çıkmak istemez ki? Peki bu durumu nasıl sağlayabiliriz.

tatilde neresi gezilir

Tatile Nereye Gideyim

Bu sorunun cevabı yaşadığınız yere ve ekonomik gücünüze göre değişiklik gösterecektir. Bir diğer önemli konu başlığı ise tatile gittiğiniz zaman aralığıdır. Ege bölgesi yada Akdeniz Bölgesinde farklı farklı otel seçenekleri göz önüne almak gerekebilir. 2 günlük bir tatil düşünüyorsanız mümkün olduğunca size en yakın olan yeri tercih edebilirsiniz. Tabi ki süre uzayacak olursa Kıbrıs ve yurt dışı otelleri de dahil olmak üzere çok detaylı bir tatil planı yapabilirsiniz.

Öncelikle tatil söz konusu olduğunda neresi gezilir sorusundan daha ziyade; ne kadar, nasıl ve ne sürede gibi soruları da sormanız gerekebilir. Sadece ayaklarınızı uzatıp buz gibi içeceğinizi içerken denizin sesini dinlemek mi istiyorsunuz? Yoksa farklı tarihi mekanları ve ören yerlerini de gezmek mi istiyorsunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevaplarda tatil tercihinizi doğrudan etkileyecektir.

tatile gideceğim

Tatile Gidilecek Yerler

Bu konuda tatil sitelerinin danışmanlarından destek alabilirsiniz. Bütçenize ve zaman aralığınıza uygun olarak kampanyalı oteller ile de destek olacaklardır. Ama asıl dikkat edilmesi gereken konu tek bir site yada acenteden yardım almamalı önceden karar vererek mümkün olduğunca farklı adresi ziyaret etmeniz gerektiğidir. Birinin anlaşmalı olduğu otele diğeri daha yüksek para isteyebilir. Tabi ki bu durum biraz da tatile nereye gitsek demeden biraz daha önce söylenmesi gereken bir konu başlığıdır. Aniden tatile çıkmaya karar verirseniz sandığınızdan daha yüksek miktarlarda ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Tatile Geri Sayım Başladı

Hazırlıklar son derece önemlidir. Bu konuda erkekler için ayrı kadınlar için ayrı ayrı liste yapmaya gerek yok. Genellikle kadınlar üç günlük tatile üç bavul ile gittikleri için onların büyük bir çoğunluğunu kullanmadan geri getireceklerdir. Bu sebepten tatile çıkmadan yalnızca kullanmayı düşündüğünüz eşyalarınızı almanız gerektiğini hatırlatalım. Güneş kremi, şampuan ve diğer kozmetik ürünlerini imkanınız varsa tatil için yeterli  boyutlarda ve kullanacağınız adetlerde alırsanız kendinize ekstra yük yapmamış olursunuz.

Tatile çıkmadan önce tüm bunları detaylı bir şekilde göz önünde bulundurmak sizin rahat bir şekilde tatilinizi yapmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda geride bıraktığınız çiçekleriniz ve varsa evcil hayvanlarınız içinde geçici bir sahip bulmayı yada önleminizi almayı unutmamanız gerekmektedir.

tatile nereye gidilir

Tatil Yeri ve Hayal Kırıklığı

Kendinizi her türlü hayal kırıklığına hazırlayarak tatile gidin. Aksi takdirde ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bunun için beklentilerinizi mümkün olduğunca düşük tutabilirsiniz. Resimlerine hayran hayran baktığınız otel havuzuna sadece üç kişinin gireceği kadar küçük olma ihtimalini de unutmayın.

Eğlenmek için ille de otel desteğine ihtiyaç duymayın. Baktınız işler planladığınız gibi gitmiyor alternatif yöntemleri değerlendirin. Eğer otelin size vaat ettiği özellikleri sunmuyorsa muhakkak acenteniz ile temasa geçin.

Tatil Dönüşü Yapılması Gerekenler

Evet güzel bir tatilin sonunda evinize döndünüz. Belki de bir anda kendini en başından iş stresi ile karşı karşıya getireceksiniz. Ama sonu ne olursa olsun tüm tatilin bir gün biteceğini bilerek anın tadını çıkarmaya çalışın. Benim yaptığım gibi özellikle tatilin son gününde ansızın gelen burukluk yüzünden tatilinizi ziyan etmemeye gayret edin. İyi tatiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir