Söğüt Gezilecek Yerler

İlk gittiğimde Bursa’dan Eskişehir’e dönüyordum. Biraz erken yola çıktığım için çocukluğumdan beri gitmeyi düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulup da gezemediğim Söğüt’ü gezmeye sonunda ulaşmıştım.

sogut-neresi-gezilir

Söğüt Gezi Yorumları

Hazır bahsetmişken Bilecik’e sadece 30 km mesafede olduğunu da söylemekte fayda var.  Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu toprakları görmek ve Ertuğrul Gazi’nin türbesine uğramak istiyorsanız muhakkak gitmenizi tavsiye ediyoruz.

İlçe tanındıkça büyüyor, büyüdükçe tanınmaya devam ediyor. Seramik fabrikası ve yatırımların yanı sıra ilçenin hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğinin de altını çizebiliriz.

Söğüt Neresi Gezilir

İlçede Osmanlı’nın ilk kuruluşunun izlerini sık sık görmek mümkün oluyor. Bu bakımdan insan gittiği zaman şehrin yorucu etkilerinden ne kadar yorulduğunu ve ne kadar dinlenmeye ihtiyacı olduğunu daha iyi anlıyor. İlçenin en çok ziyaret edilen noktası ise hiç şüphesiz Ertuğrul Gazi türbesi… Aynı zamanda yanında o döneme dair bazı belgelerin de sergilendiği bir müze de bulunuyor. Geçtiğimiz sene yenilenen türbe daha önce Sultan Abdülhamit tarafından yenilenmiş.

Söğüt Hamidiye Camisi

Aynı şekilde Hamidiye Camisi de o dönem yaptırılmış ve özellikle minareleri ile ön plana çıkan bu caminin da gezilip görülmesinde fayda var.

Söğüt gezilecek yerler arasında yer alan Çelebi Mehmet Camisi’ni de saymak gerekiyor. Bu cami aynı zamanda Çarşı Cami olarak da biliniyor. Eğer yolunuz Söğüt’e düştüyse muhakkak gezip görmeniz gereken yerler arasında Etnografya Müzesi yer alıyor.

Uzun lafın kısası çok uzakta olmayan hem İstanbul’a hem Bursa’ya hem de Bilecik’e yakın olan bu güzel yeri muhakkak gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle giderek büyüyen ilçenin sokaklarında gezebilir ve şehrin yorucu etkilerinden sıyrılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir