Şili Gezi Yorumları

Bu yazıyı Şili gezisi sona erdikten uzun bir süre sonra kaleme alıyorum. Paralar ve gezilecek yerler hakkında değişiklikler olabilir. Aslında muhteşem doğası ve güzellikleri ile hep Şili’de kalmak isteyebilirsiniz. Uzun lafın kısası Şili, harika bir ülke… Bazı geziler; plansız ve aniden olmalıdır. Ben Şili’ye yolculuğuma başladığımda oraya yaptığım geziyi tamamlayacak kadar param bulunmuyordu. Eski bir arkadaşım imdadıma yetişmeseydi gezimi erken tamamlayıp dönmek zorunda kalabilirdim. Ama yine de bu ülkeye değeceğini söylemekte fayda görüyorum.

sili-gezi-notlari

Şili Gezim

Şili gezim sırasında bir deprem atlattım. Ülkenin çok sık depremlerle yaşamaya alıştığını ve binaların çok büyük depremlerde bile yıkılmadığının altını çizelim. Ülkede yemeklerin porsiyonları çok büyük, hayvancılıkta gelişmiş bir ülke ben Şili’de yediğim her yemekte doydum hem de tıka basa… Bazen çok acıktığımda ve pahalı ülkelerde turlarken Şili gezimi de özlüyorum. Ülkenin refah seviyesi yüksek, yukarda belirttiğim porsiyon büyüklüğünü verdiğiniz paranın hakkını alma hususunda söylüyorum.

Aynı zamanda Şili gezisine başlamadan önce oradan bir arkadaş edinirseniz iyi olur. Çünkü Şilililer son derece güler yüzlü ve yardım sever insanlar oluyor. Siz de kalacağınız bir arkadaş edinirseniz (ki teknoloji çağında bu durumun çok zor olmadığını söyleyebiliriz.) daha rahat edersiniz.

Şili de Gezilecek Yerler

Moai’leri kesinlikle görmeden Şili gezinizi tamamlamayın. Bunun için tabi ki Paskalya Adasına gitmeniz gerekiyor. Çocukluğumdan beri hayalini kurduğum ve görmek istediğim beş nokta arasında yer alan Paskalya adasında 800 ün üzerinde Moai var. Bunların dinsel bir anlam taşıdığı düşünülüyor. Yekpare taştan yapılmış olmaları ve tonlarca ağırlıkta bulunmaları da hayran kalmanız için yeterli oluyor.

sili-gezilecek-yerler

Şili de Fiyatlar

Şili’de fiyatlar alışveriş yapılacak noktalar ve gezi rotalarına göre farklılık gösteriyor. Ülkenin büyük bir çoğunluğunun durumu çok iyi ve refah seviyesinin yüksek olduğundan bahsedebiliriz.

Şili’de benzin çok ucuz, taksiler uygun fiyatlı sayılabilir. Konaklama için tercih edeceğiniz otel fiyatlarının biraz yüksek olduğunu söyleyebilirim. En azından diğer Güney Amerika ülkelerine kıyasla. Şili’de 100 – 150 tl arasında fiyatlarla gecelik otel bulmanız mümkün olabiliyor.

Şili de Görülmesi Gereken Yerler

Biraz önce gezilecek yerlerde Paskalya Adasından bahsetmiştik. Daha sonrasında ise Atacama çölünün muhakkak gezilmesi gerektiğini de şili gezilecek noktalar başlığına yazdığımı söyleyebilirim. Aynı zamanda doğru zamanda giderse dünyanın en ünlü müzik gruplarının buluştuğu pek çok festivale uygun fiyatlarla da katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir