Rize Müzesi Hakkında Bilgi

Rize’de yaşayanlara sorduğunuz zaman daha çok Sarı Ev olarak bahsettikleri Rize Müzesi geleneksel yapılar arasında son derece önemli bir yere sahip… Bina yapı olarak 19. Yy da yapılmış olsa bile son derece yeni ve güzel bir şekilde ayakta durduğunu söyleyebilirim.

Rize müzesi giriş ücreti ise alınmıyor. Yani başka bir deyiş ile bu müzeyi ücret vermeden gezebilirsiniz. Tabi ki gezmeye başlamadan önce müzeyi arayarak müsaitlik durumunu ve çalışma saatlerini sorarsanız daha kesin bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Rize müzesinde pek çok tarihi eserin sergilendiğini görebilirsiniz. Bunların dışında müzede; bölge insanı hakkında fikir veren pek çok eserde bulunmaktadır. Rize müzesi Rize’ye yolu düşenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken adresler arasında yer almaktadır. Eğer Rize’de neresi gezilir sorusunu soruyorsanız kesinlikle Rize müzesi olmazsa olmazlar arasında yer alacaktır.

rize müzesi hakkında bilgi

Rize Atatürk Müzesi Hakkında Bilgi

Ulu Önder Atatürk’ün Rize ziyareti sırasında konakladığı ev olan Rize Atatürk Müzesi’de günümüzde Kuvayı Milliye ile ilgili fotoğraflar ve o zamanın fotoğraflarının yanı sıra Atatürk’ün Karadeniz gezisinde kullandığı eşyaları ile birlikte sergilenmektedir. Rizeye gelmişken neresi gezilir diye soruyorsanız kesinlikle bu iki müzeyi gezmeden gitmemeniz gerektiğini de söyleyebiliriz. Rize Atatürk Müzesi Giriş Ücreti alınmamaktadır.  Yani bu müzeye yolunuz düştüyse herhangi bir ücret vermeksizin müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Tabi ki gitmeden önce müzenin çalışma saatleri hakkında bilgi almanın da faydalı olacağını unutmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir