Rail Planner Kullanımı – İnterrail Türkiye’den Başlamak

İnterrail yapmak isteyenler için bir başucu kaynağından bahsetmek istiyorum. Rail Planner bu konuda çok ciddi anlamda biçilmiş kaftan olarak ön plana çıkıyor. Yazılarımı takip eden olursa geçen seneyi saymazsak son 4 senedir her yıl düzenli olarak trenlerde geçen bir ömre sahip olduğum için övünebilirim. Bu konuda Rail Planner benim en büyük destekçilerim arasında yer aldı. Farklı konu başlıklarının yer aldığı kadın denince adresinde gezelim görelim kısmının oldukça doyurucu olduğunu söyleyebiliriz.

Rail Planner Nasıl Kullanılır

Gezi plana yaparken muhakkak indirilmiş olması gereken bir uygulamadır. Kullanımı son derece basittir. Bulunduğunuz yeri yada gitmek istediğiniz rotayı yazarak

  • Rota ile kesişen kaç tren bulunuyor
  • Kaç tanesi hızlı tren
  • Kaç tanesi ücretli
  • Nereden aktarma yapmak gerekiyor
  • Saat aralıkları nedir

Gibi soruları hızlı bir şekilde cevaplandırmanıza da olanak sağlıyor. Bu bakımdan öncelikle Rail Planner uygulaması edinerek cep telefonunuza indirmenizi tavsiye ederim.

Rail Planner Uygulaması Kullanımı

Öncelikle bir harita uygulaması indirerek başlayın. Bu konuda Google yada yandexin haritalarının oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Başlangıç noktanızdan başlayarak plan yapmak yerine tren rotalarına göre plan yapmayı deneyin. Çünkü tren rotaları sizi ciddi anlamda rahatlatan bir seçenek olarak ön plana çıkacaktır.

Örneğin Bulgaristan’da görmeyi düşündüğünüz bir şehir olduğunu varsayalım. Uygun zaman aralıklarında tren seçenekleri bulunmazsa çok yüksek ihtimalle kara yoluyla o yere gitmeniz gerekecektir.

İnterrail yapmak isteyenlere tavsiyeler bölümünde de belirttiğimiz gibi, bir yere tren yolu ile gidemiyorsanız mümkün mertebe birkaç misli yük ile karşılaşmanız sonucu da ortaya çıkacaktır. Böyle olunca kendinize sormanız gereken ikinci bir soru ortaya çıkıyor. Daha ekonomik ve daha uzun bir gezi mi? Yoksa planlanması kara yolları/otobüs ile olduğu için daha uzun sürece ve karmaşık bir gezi mi?

Gece Trenlerinin Avantajı

Üçüncü interrail maceramı hiç konaklama yapmayacak şekilde bir rota ile tamamlamıştım. Bu konuda Rail Planner benim kurtarıcım oldu. Gezmeyi düşündüğüm rotaları çoğunlukla gece trenlerine denk getirdim. Haftada bir gün yıkanma gibi ihtiyaçlar için hostelleri ayarlayarak çok rahat bir gezi seçeneğini ortaya çıkarmayı başardım. Bu konuda kurulan facebook gruplarının da büyük bir avantaj olarak dikkat çektiğini de söylemekte fayda var.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim.

One thought on “Rail Planner Kullanımı – İnterrail Türkiye’den Başlamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir