Nevşehir Merkez Gezilecek Yerler

Kapadokya denildiğinde Nevşehir, Nevşehir denildiğinde akıllara öncelikle Kapadokya gelmektedir. Aslına bakılırsa son dönemlerde gerek nüfus artışı gerekse yapılan yatırımların şehrin merkezini ciddi ölçüde değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Bunun dışında şu ana kadar internete Nevşehir merkez gezilecek yerler yazıldığında genellikle Kapadokya ve ilçeler hakkında bilgiler çıktığı için bu yazıyı kaleme almayı gerekli gördüm.

nevsehir-merkez-gezilecek-yerler

Nevşehir Müzesi

Damat İbrahim Paşa heykelinin arkasında, Hasan Emmi Türbesinin çaprazında yer alan Nevşehir Müzesine merkezde  yer aldığı için rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer 2000 evlerde yada nispeten şehrin daha dışında ki mahallelerde oturuyorsanız tüm dolmuşlara binerek Nevşehir Müzesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Müzeyi ücreti bulunmuyor. Bunun dışında zaman geçirmek ve kitap okumak isterseniz Nevşehir Kütüphanesini de ziyaret edebilirsiniz. Nevşehir’de iki tane kütüphane bulunuyor. Nispeten daha yeni olan kütüphane ile Nevşehir Müzesi aynı binayı paylaşıyor.

Nevşehir Kurşunlu Cami

Nevşehir belediye binasının üst kısmında yer alan Kurşunlu Cami’ne biraz dik bir rampadan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bahçesinde yer alan ağaçları ve kendine has yapısı ile tam bir Osmanlı yapısı olan Kurşunlu camini muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Kurşunlu Cami Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından Padişah Üçüncü Ahmet tarafından yaptırılmış. O dönemde bir köy olan Muşkara’da yine padişahın fermanı ile şehir haline getirilip Nevşehir ismini almış.

Yine biraz öncede değindiğimiz Damat İbrahim Paşa Kütüphanesinin burada olduğunu hatırlatmakta fayda var. Eğer Kurşunlu Camisine uğradıysanız. Eski kütüphaneyi de görmeden gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

Nevşehir Yer altı Şehri

Bu yazıyı kaleme aldığımız dönemlerde aktif olarak Nevşehir Yer altı şehrini gezmek mümkün değildi. Bir arkadaşımın vasıtasıyla öylesine içeri bir göz atma fırsatı bulduğum yer altı şehrinin dünyanın en büyüğü olması itibariyle muhakkak gezilmesi gerekenler listesinde yer aldığının altını çizelim. Bu son derece büyük yapının 2017 yılında açılacağını duymuştum. Umarım 2017’de ziyarete açılırda bizde gezip görme fırsatı buluruz.

Nar Kasabası

Nevşehir’in hızlı büyümesi ile birlikte adeta Nevşehir’in bir mahallesi haline gelen Nar Kasabası da muhakkak gezilip görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor. Özellikle Nevşehir’de bulunan nadide peri bacası ve mağara yapılarının da burada bulunduğunu hatırlatalım. Bir tanıdığımızın tanıdığını ziyarete gittiğimizde hala mağaraların üstüne kurulu olan evlerde ki yaşamı görme fırsatına ulaşmıştık.

Nevşehir Şehitler Parkı

Aksaray yolu üzerinde bulunan şehitler parkı da muhakkak görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Aynı zamanda geçtiğimiz haftalarda tamamlanan dev Türk Bayrağı’da tüm asaletiyle şehre giriş yapanları karşılıyor. Nevşehir merkez neresi gezilir konusunda hala soru işaretleri bulunuyorsa yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir