Hopa Neresi Gezilir

Karadeniz sahil yolunun en son incisi, doğal güzelliği ile ön plana çıkan yeşilin ve mavinin bir arada bulunduğu güzel ilçe Hopa, hakkında merak edilenleri bir araya getirdik. Her mevsim yağmurlu olmasına rağmen Karadeniz’in güzel kokusunu içine çekmek isteyenler için bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. İlçeye Hopa ismini Yavuz Sultan Selim vermiş ve Acemce’de Hop (güzel) demiştir. Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak ilçe ismi Hopa olmuş.

İlçe’nin en büyük geçim kaynağını çay ve fındık oluşturuyor. Hopa limanın açılması ve Sarp Sınır Kapısının aktif hale gelmesi ile birlikte ticaret gelişmiş. Bu durumda devamlı olarak dışarı göç veren Karadeniz ilçeleri görüntüsünden uzaklaşmasını sağlamış ilçenin…

Hopa’ya Nasıl Gidilir

Karadeniz sahil yolunun en son noktasını oluşturan Hopa’ya ulaşım diğer Artvin neresi gezilir makalemizde de belirttiğimiz gibi Artvin’in diğer ilçelerine oranla daha kolaydır. Bu durumun temel nedeni ise ülkemizi Gürcistan’a bağlıyor olmasıdır. Gürcistan bağlantısı nedeniyle ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Hopa üzerinden Gürcistan’a geçmek istediğinizde yaklaşık 20 km lik bir yolu kat etmeniz gerekmektedir. Arabanızla Gürcistan’a gidecekseniz oldukça uzun bir kuyruğun sizi beklediğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda ilçe merkezinden Sarp yazan dolmuşlara binerek Gürcistan geçişini de yapabilirsiniz.

İlçe şehir merkezine yaklaşık olarak 68 km uzaklıkta bulunuyorken oldukça manzaralı bir yol üzerinden ulaşımın sağlandığını söylemeden edemeyeceğim. Aynı zamanda Karadeniz sahil yolu üzerinden Rize ile arasında yaklaşık bir 70 km olduğunu söyleyebiliriz. Havayolu ile Hopa’ya seyahat etmek istediğinizde ise vizesiz bir şekilde Batum havalimanını kullanarak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.hopa neresi gezilir

Hopa Hava Durumu

Yağmur bu ilçenin en karakteristik iklimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla ılıman bir iklime sahip gibi görünse de diğer Karadeniz ilçelerinde olduğu gibi Hopa’da da havanın çoğunlukla biranda soğuduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra hava durumu raporu almadan Karadeniz gezisine başlamamanız gerektiğinin altını çizelim. En azından yazın en sıcak günlerinde bile gitseniz yanınızda bir yağmurluk götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Hopada Neresi Gezilir

Hepsinden önemlisi yemyeşil doğası Hopa’yı “görmezseniz olmaz” kategorisine sokuyor. Yaz aylarında Hopa’da bulunuyorsanız kesinlikle plajlarını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Bölgenin temiz denizinin tadını çıkarabilirsiniz. Ama yine de yüzerken dikkat etmekte de fayda var. Aynı zamanda Çamburnu Tabiat Koruma Parkı’nı ziyaret ederek oldukça güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Şehir hayatının insanı iyiden iyiye bunaltmaya başladığı şu günlerde böylesine güzel bir gezi fırsatı yakalamışken bırakmak doğru olmayacaktır. Aynı zamanda yolunuz Hopa’ya düştüyse Orta Hopa Camisini görmeniz gerektiğini de belirtelim. 1800’lü yıllardan kalan bu camii yapısı ile dikkat çekiyor.

Hopada Nerede Kalınır

İlçede konaklamak istiyorsanız pek çok otel seçeneğiniz olduğunu söyleyebilirim.  Bu otellerin doluluk oranları ise mevsiminden mevsimine değişiklik gösteriyormuş. Çok kaliteli oteller yok genellikle ilçenin otelleri birbirinin aynısı… Bir otelde kalmadan önce genellikle orası hakkında yapılan yorumlara göz attığım için konaklama konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Dilerseniz sizde gitmeden önce o otelin özellikleri konusunda kullanıcı yorumlarına kulak kabartabilirsiniz.

Hopada Ne Yenir

Hopa’da ne yenir sorusunun iki farklı cevabı bulunuyor. Öncelikle merkezde bulunan pidecilerde çok güzel pideler yapıldığını söyleyebiliriz. Bu pideler arasında benim çok alışkın olmadığım kavurmalı olanların da oldukça lezzetli olduğunu belirtebilirim. Kesinlikle yemek için bir şans vermenizi tavsiye ediyorum.

Bunun dışında aynı restoranlarda sac tava da yenilebilecekler arasında yer alıyor. Fazla kalacaksanız pideden sıkılırsanız sac tava yiyebilirsiniz. İlçe içerisinde pek çok farklı adreste oldukça lezzetli sac tava sunumlarının olduğunu söyleyebiliriz. Normalde alabalık sevmem ama dere alabalığı yemek istiyorsanız Hopa’yı ziyaret etmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Burada dere alabalığı yiyerek alabalıklar hakkında fikrimin değiştiğini de belirtmeden edemeyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir