Güneysu Neresi Gezilir

Rize’nin ilçelerini yazdığımız yazımızda şimdiki durağımız Güneysu ilçesi. İlçe tipik bir Karadeniz ilçesi olmasının yanı sıra son dönemlerde turizmin ilçeye getirdiği yenilikleri ile de ön plana çıkmayı başarmış gibi görünüyor. Peki ama bu güzel ilçede nereleri gezebiliriz? Nerelerde konaklayıp, ne yiyebiliriz? Dilerseniz bunlara göz atalım.

Güneysuya Nasıl Gidilir

İlçe merkezi Rize’nin denize kıyısı olmayan ilçeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda yüz ölçümü bakımından da küçük ilçeleri arasında yer alıyor. Güneysu ilçesi bir yandan Çayeli ile diğer yandan da Rize merkez ilçe ile sınır durumunda yer alıyor. Rize ilçe merkezine uzaklığı 15 km iken ilçenin diğer komşusu olan Çayeline olan uzaklığı yaklaşık olarak 20 km civarındadır. İlçe son derece rakım değişimi yaşatan bir özellikte yer almaktadır. Dere kenarında rakım 150 metrede yer alırken bir anda rakımın da ciddi anlamda yükseldiği noktaları bulunmaktadır. Bu bakımdan da iklim konusunda da değişikliklerin sıklıkla yaşandığının da altını çizmekte fayda bulunuyor. Özellikle yağmur konusunda dengesizlik yaşandığı için yanınızda mutlak suretle bir adet yağmurluk götürmenizde de fayda olduğunun altını çizmekte fayda var.

güneysu gezilecek yerler

Güneysu Gezilecek Yerler

İlçede diğer Karadeniz ilçelerinde olduğu gibi gezilecek yerler genellikle yayla ve dağlarla sınırlandırılmıştır. Bunun dışında ilçede yer alan mahalleler arasında yolculuk yaparsanız daha iç anadoluda karşınıza çıkmayacak pek çok farklı köprü ve Cami’nin yanı sıra son derece güzel manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Son dönemlerde ön plana çıkan ve adını sıklıkla duyduğumuz Kıble Dağı Camisi ve mesire yerinin yanı sıra Handüzü ve Arpadüzü yaylalarını da mutlak suretle görmeniz gerekmektedir. Şahsi fikrimi soracak olursanız bölgenin yaylaları diğer Karadeniz ilçelerine oranla daha büyüleyici bir özelliğe sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra Güneysu’ya kadar gelmişken almadan gitmemeniz gerekenler arasında mutlak suretle feretiko bezi de yer almaktadır. Bunun da altını çizmeden geçemeyeceğim.

Güneysuda Ne Yenir

Oldukça lezzetli alabalık çiftliklerinin bulunduğu ilçede yemek konusunda da oldukça cömert davranıldığını söylemek gerekiyor. Bölgenin sıcakkanlı insanı Karadeniz’in damak tadının oldukça güzel örneklerini size sunacaktır. Buraya yolunuz düşmüşken mutlaka ilçede yer alan alabalık çiftliklerine de uğramanıza tavsiye ediyorum.

Güneysuda Nerede Kalınır

Özellikle Güneysu konaklama konusunda farklı seçenekler ön plana çıkmış olsa bile benim tavsiyem uygun bir otel yada pansiyon bulamazsanız ilçeye yakın il merkezine uğramanız olabilir. İlçede birkaç adet pansiyon ve otel bulunuyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız da sonradan sorun yaşamamanız için önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir