Derepazarı Neresi Gezilir

Karadeniz gezimize Rize’nin Derepazarı ilçesi ile devam ediyoruz. Yüzölçümü bakımından Rize’nin en küçük ilçelerinden biri olan Derepazarı İyidere’yi geçince karşılıyor bizi… Küçük bir ilçe olmasına rağmen Karadeniz sahil yolu üzerinde yer alması nedeniyle ulaşımda bir sorun yaşanmamaktadır. Bu bakımdan günün her saati pek çok farklı ile doğrudan otobüs bulmak mümkündür.

İlçe ekonomi bakımından temelde Çay endüstrisine dayandığı için çay zamanı mevsimlik işçilerin sayısının çoğalması ile ilçe nüfusunda artış olduğu görülmektedir.

Derepazarına Nasıl Gidilir

Biraz öncede değindiğimiz gibi ilçede ulaşım konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İlçe il merkezine sadece on kilometre uzaklıkta yer alır. Düzenli olarak ilçe merkezinden il merkezine dolmuşlar kalkmaktadır. Eğer bu ilçeye ulaşmak isterseniz Karadeniz sahil yolu üzerinde yer aldığı için hemen hemen günün her saati farklı illere doğrudan otobüs bulmakta da zorluk çekmezsiniz.

Derepazarı Gezilecek Yerler

İlçede gezilecek yerler bakımından çok fazla ziyaret edeceğiniz adres bulunmamaktadır. Rize’nin tüm ilçelerinde olduğu gibi Derepazarı’nın mahallelerine doğru yolculuk yaparak da yeşilin farklı tonlarını da gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda ilçe hemen hemen her mevsim yağmur aldığı için yolculuğunuzu hangi mevsim yaptığınıza bakmaksızın yanınızda bir yağmurluk bulundurmanız gerektiğini de hatırlatalım. Temelde çay endüstrisine dayalı olan ilçede çay bahçelerini ziyaret ederek çayın nasıl üretildiği ve toplandığını da yerinde görmeniz mümkün olmaktadır.

Derepazarı’nda Ne Yenir

İlçede yol üzerinde pideciler yer almaktadır. Hemen hemen tüm Karadeniz ilçelerinde olduğu Derepazarına yolunuz düştüyse de muhakkak farklı balık alternatiflerine ve tabi ki mevsiminde gittiyseniz hamsiye de göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında ilçe sınırları içerisinde bir adet alabalık tesisi bulunduğu için Alabalık yemek isterseniz de oldukça lezzetli alabalık hazırlayan bu ilçeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

derepazarı neresi gezilir

Benim gittiğim zaman içerisinde Derepazarı konaklama seçenekleri bakımından çok fazla alternatif sunmayan bir ilçeydi. Eğer konaklamak istiyorsanız sadece on kilometre uzaklıkta yer alan il merkezine göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bunun dışında bu ilçeye yolunuz düşmüşse pek çok farklı çay fabrikasını ziyaret ederek oldukça lezzetli çaylar alabileceğinizin de altını çizmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir