Bolivya Gezilecek Yerler

Öncelikle Bolivya hakkında bahsedilmesi gereken önemli konu başlıkları üzerinde durarak başlayalım. Bolivya Güney Amerika’nın en fakir ülkesi, nüfusun yarısından fazlasının yoksul olduğunu, rahatlık ve konfor bulmanın biraz zor olduğunu söyleyebiliriz.

bolivya-gezilecek-yerler

Bunun dışında Güney Amerika’nın en fazla dil konuşulan ülkeleri arasında sayacak olursak yanlış olmayacaktır. Bolivya denize sınırı bulunmayan çok yüksek bir ülke, Peru gibi yer yer dağlık alanları bulunmuyor. Bunun dışında büyük bir çoğunluğunun çok yüksek rakıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülkeye gitmeden önce bu duruma hazırlıklı olmalı ve gittiğiniz mevsime uygun olarak kıyafetler götürmenizi tavsiye ederim.

Bolivya Neresi Gezilir

Bolivya gezisi biraz zor ve konfordan uzak oldu. Çünkü ülke içinde otobüslerde yolculuk yapmanın çok zor olduğunu belirtmek gerekiyor. Bolivya denildiği zaman akıllara öncelikle meşhur Tuz gölleri geliyor. Bunun dışında şehir hayatından uzak ve son derece uygun fiyatlı bir ülke olduğunu söyleyebilirim.

Bolivya Gece Hayatı

Bolivya’da gece geç saatlerde dışarı çıkmanızı çok fazla önermiyorum. Pek çok güzel restaurantta ve sokak aktivitelerinde geceye yer bırakmadan vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında gece hayatında yerel halkın tavırları ve bazı yorumlara dikkat ettiğim için ben uzak durmak zorunda kaldığımı söyleyebilirim.

bolivya-tuz-golu

Bunun dışında Bolivya genelinde lüks otel ile karşılaşmanızın pek mümkün olmadığını söyleyebilirim. Ama benim gibi kış aylarında bu ülkeye adım attıysanız donmamak adına kaldığınız otelde en azından bir ısınma sisteminin olduğunu denetlemenizi de tavsiye ediyorum.

Bolivya Turistik Yerleri

Bolivya’da turistik yer olarak Titicaca Gölü gibi başkentte gezilecek yerlerin dışında büyük bir çoğunluğunun turistik olduğunu söyleyebilirim. Bolivya son derece uygun fiyatlı ve turizme henüz kapılarını tam olarak açmamış bir ülke olduğu için keyfini çıkarak gezmenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda pek çok farklı ülkeden tehlikeli yollarında yürüyüş yapmak için ve bisiklete binmek için gelen insanların olduğunu da hatırlatalım.

Aynı zamanda Sucre şehrine gitmenizi de tavsiye ediyorum. Özellikle eski binaları ve korunmuş yapıları ile Bolivya’ya kadar gitmişken bu şehri görmeden ülkeyi terk etmek yanlış olacaktır. O sebepten Sucre’ye ve dinozorların ayak izlerinin bulunduğu müze gezilebilir. Her ne kadar Laz Paz’da şehrin başkenti olarak daha fazla kişi tarafından sevilse bile Sucre daha yaşanılabilir bir şehir…

Bolivya’da Ne Kadar Harcarım

Bolivya inanılmaz ucuz bir ülke, Amerika kıtasında şu ana kadar gördüğüm ülkeler arasında en uygun fiyatlı ülke olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ülkede konaklama ücreti maksimum 30 – 35 tl arasında ama 10 – 15 tl ile gecelik ve kahvaltılı otellerde bulabiliyorsunuz.

Yemek yemek istediğinizde ise son derece dolu dolu tabaklarda güzel yemekleri 5 – 7 tl arasında tıka basa yiyebilirsiniz. Burada elektrik kesintilerinin çok çok sık yaşandığını unutmayın. Genellikle gece saatlerini çoğunlukla elektriksiz geçirebiliyorsunuz. Kış aylarında bu durum daha da artıyormuş.

Bolivya Gezi Notları

Kendinize bir gezi planı hazırlayın. Bolivya acele bir şekilde gezeceğiniz bir ülke değil. Bir şehirde ki doğal güzellikleri ya da gezilmesi gereken noktaları es geçerseniz bir daha geri dönmek için oldukça konforsuz bir yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz.

İnternet üzerinde Güney Amerika tutkunlarının oluşturduğu yabancı blogları ve facebook sayfalarını takip edin. Çoğunlukla yerel halkla beraber gezen kişilerin koyduğu turları ve fotoğrafları yorumlarıyla beraber okursanız faydasını görürsünüz. Bolivya’ya gitmişken Ay Vadisini de görmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir