Batuma Arabayla Geçiş Şartları 2019

Hatırlarsanız 2017 ve 2016 yıllarında iki sefer Batum’a araçla geçiş yapmış ve geçiş şartları hakkında bilgilendirme yazısı yazmıştım. 2018 yılında ise işin rengi biraz değişti. Ne yalan söyleyeyim artık Batum’a arabayla geçmenin bir avantajı kalmadı. Ben Karadeniz’de yaşadığım dönemde pek çok kişi büyük depolu araçlarla Batum’a geçiş yapıyor hem depolarını dolduruyor hem de alışveriş yapıyorlardı. Şimdi ise sıraların uzaması ve trafik sigortasının yapılması ile Batum’a geçiş şartları artık pek avantajlı bir halin ötesine geçti. Yine de ben Batum’a arabayla geçeceğim diyenler için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Batum’a Arabayla Geçiş Şartları 2019

Öncelikle Sarp Sınır Kapısına geçmeniz gerekiyor. Sarp ile Hopa arasında ki mesafe yaklaşık olarak 20 km olabiliyor. Bazen kamyonlarla bu arada ki mesafenin komple dolduğuna şahit oluyorsunuz. Çoğunlukla şahsi araçlar için çok da sıkıntı olmuyor. Yine de beklemeniz gerekebiliyor.

Sınır kapısına kadar aracınızla ulaştıktan sonra ruhsatınızın olması, araç sahibinin araçta olması, kimlik ve yurtdışı geçiş puluna ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunun dışında bu seneden itibaren zorunlu araç trafik sigortası şartı da aranır oldu.

Batum İçin Trafik Sigortası

  1. ayda başlayan bu uygulama Gürcistan’a giriş yapan tüm araçlara uygulanan zorunlu trafik sigortasını kapsıyor. Ortalama rakamlar üzerinden biz yazalım araçları otobüs, römork, binek araç şeklinde ayırmışlar. Detay girmeyeceğim sadece şahsi aracınızla çıktığınızı varsayarak Lari üzerinden fiyatları yazalım. Yine bir sorunuz olursa yorum bölümünden yazmayı unutmayın.

15 Gün Batuma Geçiş İçin Trafik Sigortası Ücreti: 30 LARİ

30 Gün Batuma Geçiş İçin Trafik Sigortası Ücreti: 50 LARİ

90 Gün Batuma Geçiş İçin Trafik Sigortası Ücreti: 90 LARİ

1 Yıl Batuma Geçiş İçin Trafik Sigortası Ücreti: 295 LARİ olarak belirlenmiş. Bunun dışında yurt dışı çıkış pulunu satın alarak Batum’a geçiş yapabiliyorsunuz. Türkiye tarafında ayrı Gürcü tarafında ayrı ayrı aracınız aranabiliyor. Bu tabi ki o anki duruma bağlı olarak değişebiliyor. Çoğunlukla bu rakamları ödedikten ve belgenizde bir problem olmaması durumunda Gürcistan’a rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz. Bir sorunuz olursa yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir