Artvin Neresi Gezilir

İlk yazımıza yeşille mavinin ilk buluştuğu yerden başlamak istedik. Ulaşım seçeneğinden yemeklerine kadar her yönü ile bir Artvin dosyası oluşturmayı amaçlıyoruz. Hazırsanız başlayalım…

artvin gezilecek yerler

Artvin yüzölçümünün yarısından daha fazlasını kaplayan ormanları ile tanınmaktadır. Tüm dünyanın dikkatini çeken Çoruh nehri 1956 yılına kadar bu ile ismini vermiş. İklim konusunda tipik bir Karadeniz şehrinden daha çok Karadenizli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bazı bölgelerinde çok yoğun yağış görülürken ikliminin de değişiklik gösterebileceğini söylemeden geçmeyelim.

Artvin’e Nasıl Gidilir

Şehir merkezi biraz daha uzak olmakla birlikte otobüs ile Artvin’e gitmek isteyen herkes Karadeniz üzerinden rahatlıkla araç bulabilir. Çünkü o bölgede Karadeniz seferini yapan araçların büyük bir çoğunluğu Artvin’in bir ilçesi olan Hopa’dan kalkmaktadır. Hal böyle olunca günün her saatinde en azından Hopa’ya bir araç bulmak kolay olacaktır.

Aynı zamanda Artvin Trabzon arası yaklaşık 250 km mesafeye sahiptir. Bunun yanı sıra Artvin Rize arası 150 – 160 km sürmektedir. Karadeniz üzerinden aracınız ile yolculuk yapacaksanız son derece manzaralı bir yol göreceğinizin garantisini veriyoruz. Aynı şekilde İstanbul Artvin ulaşım konusunda da Trabzon’dan hava alanı ile sefere başlayabilirsiniz. Aynı şekilde İstanbuldan Artvine bir plan yaptıysanız da kesinlikle yol üzerinde Batı Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e doğru uzanan bir yolculuk yapmanız yerinde bir tercih olacaktır.

Artvin Hava Durumu

Yolculuğa çıkmadan önce hangi şehirde yaşadığınızı önemsemeksizin bir yağmurluk almanızı öneririm. Yaz aylarında bile yağmur yağan bu güzel ilimizde yolculuğa başlamadan önce Artvin Hava durumu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda Artvin ilçeleri hava durumu da kesinlikle göz atılarak yola çıkılması gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Yağmur yağmasının yanı sıra, mevsime göre bir kıyafet tercihi yapabilir. Yine de sürprizlere kendinizi hazırlayarak farklı bir valiz yapmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle Artvinde çadır kurmak isteyenler için ekstra önerilerimizi daha sonra belirteceğiz.

Artvin’de Neresi Gezilir

Artvin doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerinde toplayan bir adrestir. Yıllardır kirlenmemiş doğası, mavi ile yeşilin buluşması ile birlikte şehir yaşantısından kaçmak isteyenlerin uğrak noktası olmayı başarmıştır. Bu bakımdan Artvin’i ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

artvin kalesi

Artvin Kalesi: Artvin’e gelmişken kesinlikle görülmeden gidilmemesi gereken adreslerin başında Artvin kalesi yer almaktadır. Artvin kalesi şehrin dışında Erzurum – Samsun yolu üzerinde konumlanmış harika manzaraya sahip olan bir kaledir. Geçmişi hakkında detaylı araştırmalar yapmadığım için çok yorum yapamayacağım ama kesinlikle görmeniz gerektiğini söylüyorum. Yıllarca strateji oyunları ile vakit geçirmiş biri olarak Artvin Kalesinin tam olarak hayalimdeki kale tasvirine uyduğunu söyleyebilirim.  Çok yüksek ve sarp bir kayalık üzerinde konumlanmış bir kale olan Artvin kalesi misafirlerini bekliyor.

Porta Manastırı: Artvin Merkez ilçesinde yer alan Porta Manastırı Artvine kadar gelmişken kesinlikle görmeniz gereken adreslerin başında yer almaktadır. Söz konusu olan dönemin simge yerlerinden biri olan manastır muhakkak ziyaret edilmesi gerekenler sıralamasında yer alıyor.

Artvin’de Nerede Kalınır

Artvin Merkez Otel seçeneklerine göz attığınız zaman birbirinden güzel oteller ile karşılaşabilirsiniz. Artvin’e gittiğim zaman daha çok çadırda kalmayı tercih ettiğim için oteller hakkında çok fazla yorum yapamayacağım ama arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla oldukça uygun fiyatlarla oldukça kaliteli otel seçeneklerine ulaşmak mümkün olmaktaymış. Bu bakımdan gönül rahatlığıyla Artvinde otel tercih edilebilir.

Artvin Gezilecek Yerler

Adresimizde ilk olarak anlatmaya başladığımız bu güzel şehir hakkında çok daha detaylı bilgilere yer vereceğiz. Ama bunu yaparken konaklama, ulaşım ve yemek yeme gibi kategorileri ilçelere böleceğim için şimdilik Artvin Gezilecek Yerler başlığını burada sona erdiriyorum. Kısa bir süre içerisinde tüm ilçelerle birlikte detaylı bir şekilde Artvin hakkında bilgi vereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir